poniedziałek, 23 września 2013

Koreańskie święto dziękczynienia - chuseok (zwane też hangawi)

W Korei właśnie zakończył się długi czusokowy weekend. Koniec wolnego, spotkań rodzinnych, świętowania, obżarstwa i zabaw. "Wreszcie" z powrotem do pracy~~!:P

Chuseok (추석), inaczej hangawi (한가위) to dla Koreańczyków to jedno z najważniejszych dni w roku, przypadających na 15 dzień ósmego miesiąca kalendarzowego. Po polsku określane jako święto plonów, bądź żniw; po angielsku często nazywane "koreańskim świętem dziękczynienia" ;).

Tuż przed świętem wszyscy wyruszają w drogę do domu, aby pomóc w przygotowaniach do święta i spotkać się w rodzinnym gronie. Tak jak podczas obchodów księżycowego nowego roku odprawiana jest ceremonia ku czci przodków, w celu podziękowania im za bogate zbiory (charye, 차례). Członkowie rodziny składają pokłony przed pięknie zastawionym stołem (gdzie każda potrawa ma swoje określone miejsce), na którym znajdują się dopiero co zebrane plony: sezonowe owoce (np. persymona, jujuba), różnorodne ziarna i orzechy, ryby czy też tradycyjne potrawy takie jak: 

  • toranaguk (토란국) rodzaj zupy z korzeniem taro (kolokazja jadalna;) i wołowiną
                       korzeń taro (kolokazja jadalna)
  • duszony kurczak takjjim [닭찜]

  • kluski ryżowe songpyeon (송편)

Czuseok to również czas, gdy Koreańczycy odwiedzają groby swoich przodków songmyo (성묘) oraz porządkują ich miejsce pochówku usuwając chwasty, które porosły mogiły przez lato beolcho (벌초). Tam, na miejscu, odprawiają uproszczoną ceremonię dziękczynną z ukłonami, podobną do wcześniejszej charye przy domowym stole.

Podczas świątecznych dni, gdy cała cała rodzina jest w komplecie, lepi się wspólnie z ciasta ryżowego tradycyjne, słodkie kluseczki songpyeon nadziewane kawałkami orzechów, kasztanów jadalnych, nasionami sezamu, miodem, cukrem itd. Kluchy po ugotowaniu mają kleistą, troszkę gumową konsystencję z rozpływającym się nadzieniem w środku. Może nie brzmi zachęcająco, ale są całkiem smaczne. Mogą przybierać różne kształty i kolory, jednak wg tradycji powinny przypominać kształt półksiężyca, coś jak zaokrąglone muszelki lub małe pierożki w białym i zielonym kolorze (zielony kolor nadają im dodane igły sosny). Koreańczycy wierzą, że kobieta, która ulepi najładniejsze kluski może spodziewać się w przyszłości pięknej córeczki ;).

Podobnie jak w przypadku seollal Koreańczycy ofiarują sobie czusokowe prezenty w postaci gigantycznych zestawów kosmetyków, elegancko zapakowanych owoców czy "eliksirów" zdrowotnych z mieszanki leczniczych korzonków życząc sobie wszystkiego najlepszego. Dawniej, podczas wspomnianych wcześniej uroczystości, należało mieć na sobie nowe, odświętne ubranie tzw. chuseokbim (추석빔), ale obecnie niestety wiele osób zrezygnowało już z tej tradycji.

Z chuseok związanych jest silnie szereg ludowych zwyczajów, np:

  • Ganggangsullae (강강술래) - taniec kobiet w kole przy pełni księżyca, zwykle towarzyszy mu też śpiew

  • Juldarigi (줄다리기) – zbiorowe przeciąganie liny

  • Ssireum (씨름) - tradycyjny sport koreański polegający na siłowaniu się i powaleniu przeciwnika na ziemię. Dawniej był dla mężczyzn okazją do zademonstrowania swoich możliwości i zyskania tytułu najsilniejszego w wiosce;) 

  • Sossaum (소싸움)– walka byków czy takssaum (닭싸움) - walka kogutów; dawniej, na wsi, również wśród zwierząt wybierano najsilniejsze z nich.


Święto plonów i urodzaju może być ciężkim czasem dla przeciętnego obcokrajowca rezydującego w Korei. Jeżeli chuseok nas zaskoczy i odpowiednio wcześnie nie poczynimy pewnych przygotowań możemy być skazani na żywienie się powietrzem z lodówki (wszystkie restauracje i sklepy w okolicy są nieczynne) oraz na spędzenie tego nudnego czasu w kompletnym odosobnieniu i samotności (wszyscy znajomi wyjechali lub wrócili do domu na święta, a my nie możemy się nigdzie ruszyć, bo wszystkie bilety na bus/pociąg/samolot zostały już dawno wyprzedane) XD. I nas spotkał kiedyś taki los, więc ostrzegamy na przyszłość ;).


pozdr~
K.^^


1 komentarz:

  1. szkoda, że już nie dodajecie postów tak jak kiedyś :( byłyście jednym z najlepszych blogów.

    OdpowiedzUsuń